środa, 30 marca 2016

Cukier cichy zabójca (Sacharoza) Część 2

 

 

Cukier cichy zabójca 

 

Sacharoza w formie rafinowanej (czyli znany nam cukier z cukierniczki  Co ciekawe, jest on obecny nie tylko w słodyczach i słodzonych napojach, ale w wielu innych produktach żywnościowych, które powszechnie uznaje się za „dietetyczne” i zdrowe.  kryje się on w dżemie, jogurcie owocowym czy nawet chlebie… mówisz ze nie jadasz słodyczy czy czekolady, wszystkich wyrobów cukierniczych jak ciastek,cukierków, nie pijesz słodzonych napojów nie słodzisz kawy i herbaty, więc wydaje Ci się, że problem nadmiernego spożycia cukru Ciebie nie dotyczy które na pierwszy rzut oka wydają się nie mieć z dodatkami takimi jak sacharoza. źródłem cukru są  pokarmy, których smak nie jest słodki dodawany nie jest  tylko do słodyczy, ale i także do innych artykułów spożywczych, których nigdy byśmy o obecność sacharozy  nie podejrzewali! i produkty reklamowane często jako zdrowe. Przemysł spożywczy karmi nas cukrem czy tego chcesz, czy nie. 

 

W takim razie co robi złego cukier? Cukier wpływa na każdy organ naszego ciała. Nasza wątroba magazynuje cukier w formie glukozy (glikogenu) . Dzienny pobór cukru rafinowanego (powyżej wymaganej ilości naturalnego cukru) wypełnia ją i powiększa do maksymalnej objętości, a nadmiar glikogenu powraca do naszej krwi w formie kwasów tłuszczowych. Te wędrują do każdej części naszego ciała.zaczynamy mieć problemy z otyłością tkanki powoli ulegają degeneracji Nadużywanie cukru prowadzi do uzależnienia od niego, Począwszy od XIX w. przemysł cukrowniczy przeznaczał miliony dolarów na cele znalezienia czegoś,  pseudonaukowego, co by pozwoliło oczyścić krążącą negatywną opinię o cukrze. Promowania cukru.W dobie wysoko przetworzonej żywności to obłęd każdego dnia przesadzamy z jego ilością to nie nasza wina bo to są ukryte źródła cukrów tak zwane dodane  są to produkty które nie są z tym kojarzone mianowicie  zbożowe przetwory (pieczywo, pyzy, ciasto na pizzę), przetwory mleczne (twarożki, maślanki, kefiry, jogurty smakowe) czy rozmaite dania instant (zupki w proszku ) dania gotowe i sosy.Przykładem dobrym to coraz słodsze hamburgery serwowane w barach szybkiej obsługi! gdy spojrzymy tylko na etykietę to ujrzymy mieszanki wypełniaczy, barwników, aromatów i cukru to wszystko sprawia przyjemne uczucie zadowolenia.Pikantne-słodkie smaki. Taka mieszanka maskuje zbyt słodki smak co daje efekt mniej  odczuwalnego cukru niż na prawdę jest,  sprawiają, że stajemy się  później syci. W przypadku pokarmów słodko-kwaśnych czy słodko-pikantnych odczucie to pojawia się relatywnie później. tłuszcz i cukier sól Glutaminian sodu(E621)(glutaminian sodu, glutaminian potasu, glutaminian wapnia i kwas glutaminowy)

 

Cukier od zawsze kojarzymy był głownie ze słodyczami,batonikami,ciastkami i cukierkami. A dżemy, czy soki wszelkiego rodzaju napoje owocowe, owocowe przetwory mleczne uważane są za zdrowszą wersje dla łakoci.Produkty powinniśmy sprawdzać pod względem jakości danego produktu dokładnie lustrować etykiety. Konsekwencje beztroskiej długoterminowej diety bogatej wodżywczym cukry mogą być bardzo przykre dla nas. Jedzenie jest coraz bardziej Bogate w cukry rafinowane, musimy starannie dokonywać zakupów spożywanych pokarmów. Sprawdzanie etykiet w dzisiejszych czasach to niestety konieczność,często obniżanie kaloryczności  zastępowana na miejsce tłuszczu  cukrem.

Przykład nabiału

 

 

Wydaje się nam ze smak i zapach nadają po prostu dodane kawałki owoców które same w sobie zawierają naturalną fruktozę i myślimy ze samych jogurtów się nie dosładza, no bo po co..? Mało komu przyjdzie niestety do głowy, że walory sensoryczne takiego wyrobu można powiedzieć cukierniczego wynikają głównie z obecności sporej dawki samego dodanego cukru w postaci sacharozy . W zasadzie można powiedzieć, że jogurt owocowy jest wyrobem cukierniczym i nic nie ma wspólnego ze zdrowiem tym bardziej jeśli ma wkłady witaminowe czy kwasy omega3 jest to hipokryzją, porównać można go podobną formą do deseru np:co lody pod względem odżywczym . Z resztą dodatek cukru znaleźć można także w innych niż jogurty owocowe produktach mlecznych, wystarczy tylko dobrze poszukać.Po co cukier nadaje potrawom mocno ich strukturę est on higroskopijny, to znaczy posiada zdolność do absorpcji wody. Dzięki tej właściwości można przez długi okres przechowywać produkty spożywcze, a produkty piekarnicze pozostają miękkie i świeże oraz mrożone owoce zachowują swój kolor.

 

  Polecam Film pod tytułem cały ten Cukier ukryty w żywności

 Sacharoza w formie rafinowanej (czyli cukier z cukierniczki  Co ciekawe, są one obecne nie tylko w słodyczach i słodzonych napojach, ale w wielu innych produktach żywnościowych, które powszechnie uznaje się za „dietetyczne” i zdrowe.





  • smakowe produkty mleczne jogurtach serkach homogenizowanych,  to najbardziej oczywiste źródła cukrów dodanych. Co ciekawe produkty tego typu często reklamowane są jako „zdrowe” czy też „dietetyczne”, (czyli 9 – 10 łyżeczek) cukrów takich jak sacharoza i laktoza!

  •  gotowe sosy – zarówno te w proszku(torebki ) jak i te w słoikach są niekiedy po prostu nafaszerowane cukrami, na rynku znaleźć można i takie, które niemal w połowie składają się z sacharozy.

  • wędlinach  kiełbasach i szynkach szukać cukru – mało komu taki pomysł przyjdzie do głowy. A jednak tego typu poszukiwania mogą okazać się owocne. Niestety, producenci wyrobów garmażeryjnych nierzadko dosładzają swoje wyroby,milonki – wbrew temu co można byłoby się spodziewać,     współczesne wędliny stanowią źródło nie tylko konserwantów i tanich wypełniaczy takich jak białko sojowe, ale również i cukru stołowego bądź też – syropu glukozowo-fruktozowego,

  • pieczywie – niektóre bułki i chleby, Najczęściej to chleby tostowe, bułki do hamburgerów,makaron inne rodzaje pieczywa i wyrobów mącznych,makarony w tym również razowego i pełnoziarnistego mogą takie gratisy zawierać. Lustrujcie uważnie etykietę „chleba  naszego powszedniego”

  • Leki (np:syropy,żelki witaminowe,lizaki,tabletki na ból gardła itp) 

  •  produkty typu „light”, koktajle odchudzające z domieszką dominujących składników  w nich jest sacharoza, maltodekstryna// nie tylko pełnoziarniste komponenty zbożowe, ale także surowce zbożowe poddane procesowi rafinacji.

  • „Bez cukru” nie zawsze oznacza, że produkt jest zdrowszy. Bez cukru, czyli z czym? Czytajmy etykiety.

    E950 (acesulfam K), E951 (aspartam) bądź E952 (cyklaminian sodu). sacharyniany sukraloza cukier - kwas cyklaminowy ,, sacharyna, sukraloza.Izomaltuloza izomer sacharozy Związek ten należy do dwucukrów – podobnie jak popularna sacharoza zbudowana jest z glukozy i fruktozy.Palatynoza

  • Cukier dodawany jest też do krewetek taniej jakości,do mielonek mięsnych,konserw rybnych innych niż w sosie własnym do konserwowanych,mroczonych warzyw i owoców mianowicie soków warzywnych i owocowych ,jak np(sok pomidorowy)

  • Przypraw wieloskładnikowych sypkich gotowych,żelatyny(maltodekstryna)

  • kandyzowane owoce (smażone w cukrze suszone owoce),do suszonych owoców w postaci otoczki z cukru roztopionego np:Bakalii,rodzynek,daktyli i innych)

    Czy nawet do kakao więcej cukru niż miazgi kakaowej. Pod względem składu nie powinny mieć nawet miana takie produkty w nazwie tego słowa ,,kakao"

      http://www.telegraph.co.uk przez :

     

     

   

rafinowane Cukier nie jest naturalnym składnikiem naszej diety



Pod względem ewolucji cukry rafinowane nie występowały naturalnie w przyrodzie  Węglowodany, które spożywamy od dziejów cukier jaki spożywaliśmy zawsze występował  w towarzystwie błonnika, związków fenolowych, wody, a ich koncentracja była niższa (w przeliczeniu na cała masę pokarmu) niż we współczesnej żywności przetworzonej.Kolejny mit ze Cukier Rafinowany krzepi obalonyowszem cukier jest nam porezebny ale ten naturalny z pożywienia naturalnego nie przetworzonego np:węglowodany w ilości zawartej w porcji ryżu z owocami.w razie nagłej potrzeby organizm dodatkową porcję cukrów jest w stanie sam wytworzyć samodzielnie ze źródeł niecukrowych w procesie zwanym glukoneogenezą.Nic trudnego wystarczy kupować naturalne ,podstawowe produkty; jeśli ktoś twierdzi, że co jeść w takim razie bo trzeba czytać etykiety,  widocznie kupuje samą przetworzoną żywność, bo w surowym mięsie i warzywach nie ma ani grama dodatku cukru, tak jak i w produktach sypkich podstawowych typu ryż, kasze ew. mąki- nikt tam specjalnie niczego nie dosypuje tak mi się przynajmniej wydaje ;)


                                            Podsumowanie


Jak wiec widać, cukry rafinowane  trudno jest wykluczyć może nie trudno ale wymaga minimalnej chęci świadomy konsument to zdrowy konsument.Walką dobra będzie ograniczenie konsumpcji wysoko przetworzonej żywności do minimum i oparcie codziennego na naturalnym jedzeniu jak namnieji przetworzonym  może  modyfikacje genetyczne sprawią, że nawet jaja, świeże mięso i ryby zawierać będą cukier… zboża czy warzywa, a nawet orzechy i nasiona. Nasz organizm do niczego nie potrzebuje czystej sacharozy, którą słodzimy kawę, ani cukru zawartego w Cieście czy pralinkach owszem Cukier nam jest potrzebny do życia ale ten nie przetworzony naturalny takich jak produkty zbożowe czy warzywa które występują wraz z błonnikiem witaminami i minerałami innymi związkami przez co nie ma gwałtownych skoków glukozy i wolniej się uwalniają dając energie na dłużej.

                 

  Czemu Cukier jest zły? Reklama z PRlu pokazuje go w pozytywnym świetle.A na dole pod obrazkiem smutna  prawda.

 więcej faktów o cukrze: http://publicdisorder.wordpress.com/2011/04/01/rafinowany-cukier-%E2%80%93-najslodsza-trucizna-william-dufty/

 

1. Uszkadza układ odpornościowy.

2. Zaburza równowagę minerałów w organizmie.

3. Może powodować wzmożoną aktywność, zdenerwowanie, trudność koncentracji, u dzieci rozkapryszenie.

4. Podnosi stężenie trójglicerydów.

5. Obniża reakcję obronną na infekcje bakteryjne.

6. Może spowodować uszkodzenie nerek.

7. Zmniejsza stężenie dobrych lipoprotein HDL.

8. Prowadzi do niedoboru chromu.

9. Ułatwia wystąpienie raka piersi, jajników, jelit, prostaty i odbytu.

10. Zwiększa poziom glukozy i insuliny na czczo.

11. Powoduje niedobory miedzi.

12. Zaburza wchłanianie wapnia i magnezu.

13. Osłabia wzrok.

14. Podnosi poziom neurotransmitera - serotoniny.

15. Może powodować hipoglikemię - obniżone stężenie cukru we krwi.

16. Może powodować nadkwasotę.

17. Podnosi poziom adrenaliny u dzieci.

18. Pogłębia zaburzenia wchłaniania u osób z problemami jelitowymi.

19. Przyspiesza starzenie się organizmu.

20. Ułatwia wpadnięcie w alkoholizm.

21. Powoduje psucie się zębów.

22. Przyczynia się do otyłości.

23. Zwiększa ryzyko choroby Crohna - zapalenia jelit i owrzodzenia jelita grubego.

24. Pogłębia chorobę wrzodową.

25. Zaostrza objawy artretyzmu.

26. Zaostrza objawy astmy.

27. Może spowodować infekcję Candida albicans - drożdżycę.

28. Może spowodować powstanie kamieni żółciowych.

29. Może wywołać choroby serca.

30. Może wywołać zapalenie wyrostka robaczkowego.

31. Może zaostrzyć objawy SM - stwardnienia rozsianego.

32. Może spowodować hemoroidy.

33. Może spowodować pojawienie się żylaków.

34. Zwiększa odpowiedź na glukozę i insulinę u kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne.

35. Prowadzi do paradontozy i próchnicy zębów.

36. Przyczynia się do osteoporozy.

37. Powoduje zakwaszenie śliny.

38. Zmniejsza wrażliwość insulinową.

39. Prowadzi do zmniejszenia tolerancji glukozy.

40. Może zmniejszyć poziom hormonu wzrostu.

41. Może podwyższyć cholesterol.

42. Może zwiększyć ciśnienie krwi.

43. Powoduje senność i zmniejszoną aktywność u dzieci.

44. Może wywoływać migreny.

45. Zaburza absorpcję białka.

46. Powoduje alergie pokarmowe.

47. Wywołuje cukrzycę.

48. Może spowodować zatrucie ciążowe.

49. Może wywołać egzemę u dzieci.

50. Może spowodować chorobę wieńcową.

51. Może uszkodzić strukturę DNA.

52. Może zmienić strukturę białka.

53. Może przyspieszyć starzenie się skóry zmieniając strukturę kolagenu.

54. Może spowodować zaćmę.

55. Może spowodować rozedmę płuc.

56. Może spowodować arteriosklerozę.

57. Może przyspieszyć podwyższenie lipoprotein LDL.

58. Może zwiększyć ilość wolnych rodników we krwi.

59. Obniża zdolność funkcjonowania enzymów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz